فرماندار شهرستان بینالود
سید حسن حسینی

    .     .     .
۱۳۹۹/۰۸/۱۹

فرماندار طرقبه: برای تصفیه‌خانه فعلا پول نیست، از بحرینی بپرسید/ مقصد فاضلاب کرونایی‌ها؛ پرکندآباد!

فرماندار طرقبه شاندیز مسئله اصلی عدم احداث تصفیه‌خانه بیمارستان شریعتی را نبود پول دانست و درخصوص زمان تخصیص آن گفت: جواب این سوال پیش سازمان برنامه و بودجه یا بحرینی رییس دانشگاه علوم پرشکی است.

به گزارش مشهد فوری، در ادامه پیگیری برای مشکلات فاضلاب‌های بیمارستان شریعتی مبنی بر احتمال آلودگی آب‌های زیرزمینی در منطقه این بیمارستان، این بار به سراغ فرماندار طرقبه و شاندیز رفتیم تا ادامه این بحث را با او پیگیری کنیم.

سید حسن حسینی در گفت‌وگو با مشهد فوری با اشاره به قدمت ۶۲ ساله این بیمارستان و مشکلات آن گفت: بیمارستان شریعتی در زمان تاسیس فقط دارای یک ساختمان بود که اکنون همان ساختمان برای بیماران کووید 19 استفاده می‌شود، در ارتباط با فاضلاب این بخش هم برای این که خطر را کنترل کنند کل پس‌آب بخش کووید 19 به محفظه سپتیک می‌ریزد و بسته به حجم آن هر سه تا چهار ماه یکبار با تانکر تخلیه می‌شود.

وی ادامه داد: این تانکرها با مسئولیت سازمان پسماند مشهد و با دستورالعمل همین سازمان در دو تصفیه‌خانه مجاز مشهد مثل پرکند آباد یا اولنگ تخلیه می‌شود، فاضلاب بخش‌های دیگر نیز به چاه‌های جذبی موجود در حیاط همین بیمارستان می‌ریزد.

استفاده از چاه جذبی برای فاضلاب در طرقبه
فرماندار طرقبه با تاکید بر اینکه مشهد سیستم دفع فاضلاب ندارد و در بسیاری از خانه‌ها با وجود متصل بودن به اگو هنوز چاه جذبی وجود دارد که آب پشت بام و باران را در آن می‌ریزند، گفت: بعضی از خانه‌ها به دلایل فنی و قدیمی بودن لوله کشی نمی‌توانند بخشی از خانه را به اگو هدایت کنند به همین دلیل مجبورند این آب را در چاه جذبی بریزند، البته ممکن است فاضلاب راهم به همین خاطر به چاه جذبی متصل کنند.

حسینی با اشاره به مشکلات فاضلاب طرقبه افزود: درشهرستان طرقبه و شاندیز برای دفع فاضلاب همه ازچاه جذبی استفاده می‌شود و فقط مسکن مهر و مسکن فرهنگیان به اگو متصل است.

وی تصریح کرد: کلا دو تصفیه خانه یکی در شاندیز و دیگری را در طرقبه داریم، بقیه فاضلاب شهرستان به صورت جذبی دفع می‌شود، البته برای رفع این مشکل به آقای قالیباف هم نامه زدیم.

فرماندار طرقبه شاندیز یادآور شد: ما در شهرستان طرقبه و شاندیز هفت رودخانه شامل مجد، مغان، دهبار، ازغد، کردینه، کنگ و زشک داریم که تقریبا عمده آب مشهد ازاین هفت رودخانه تامین می‌شود.

حسینی ادامه داد: رودخانه مغان و مجد به سد طرق می‌ریزد و آب‌گیری آن حدود 34 میلیون مترمکعب بوده که به دلیل رسوبات 24 میلیون متر مکعب آن قابل بهره برداری است، رودخانه‌های ازغد، دهبار، جاغرق وکردینه به بند گلستان می‌آید که جذبی بوده و کم کم به سفره‌های زیر زمینی می‌رسد و چاه‌های مشهد و قنات‌های اطراف را تامین می‌کند.

وی یادآور شد: رودخانه زشک و کنگ نیز به دشت سوران که شن‌زار بوده و دارای 9 بند آبخیزداری است، می‌ریزد و به زمین جذب می‌شود.

فرماندار طرقبه شاندیز با بیان اینکه مشهد 200 حلقه چاه آب شرب در منطقه دشت سوران دارد، گفت: کل رودخانه‌هایی که به سمت مشهد می‌رود یا برای شرب و یا کشاورزی استفاده می‌شود هیچ کدام تصفیه شده نیست. تمام فاضلابی که در مسیر رودخانه از روستا و شهر می‌آید، وارد رودخانه می‌شود. ما به طور جدی پیگیر هستیم که حداقل روستاها و شهرهایی که در حاشیه رودخانه‌ها هستند فاضلاب شان را به صورت محلی یا منطقه‌ای اجرا کنیم.

افزایش بار میکروبی 15 چاه جذبی بیمارستان شریعتی
حسینی بیمارستان شریعتی را بخشی از مشکلات عنوان کرد و افزود: با بررسی‌هایی که ما انجام دادیم، بخش خطرناک فاضلاب این بیمارستان داخل یک چاه بزرگ سپتیک می‌رود، سایربخش‌ها مانند قلب و رادیولوژی و آب‌هایی که دراثر شست وشو، باران و آبیاری فضای سبز است، به دلیل اینکه گفته می‌شود خطر کمتری دارد، داخل 15چاه جذبی موجود در بیمارستان می‌ریزد.

وی ادامه داد: چند بار از سازمان محیط زیست آمدند و از این چاه‌ها آزمایش گرفتند، در برخی آزمایشات بارمیکروبی این چاه‌ها بالا بود که با فرآیندهایی مانند افزودن مواد و یا قرار دادن فیلترهایی در مسیر فاضلاب به چاه، سعی کردند بار میکروبی را به 100 که حد مجاز محیط زیست است، برسانند و به گفته بیمارستان شریعتی میکروب موجود در این چاه‌ها در حد مجاز است.

فرماندار طرقبه شاندیز با تاکید براینکه وجود چاه جذبی کلا برای بیمارستان کار درستی نیست، افزود: مسئولین بیمارستان از سه سال پیش مشاور گرفته‌اند کل پکیج آنجا را مطالعه و برداشت کرده‌اند، حتی اسناد مناقصه برای اجرا آماده شده است تا برای کل بیمارستان به صورت سیستماتیک تصفیه خانه‌ای مجزا ساخته شود.

برای احداث تصفیه‌خانه پول نداریم
حسینی در خصوص هزینه‌ی احداث این تصفیه‌خانه گفت: 1.5میلیارد تومان هزینه احداث شبکه داخلی برآوردشده و 6 میلیارد تومان هم هزینه احداث خود تصفیه خانه است، که درمجموع 7.5 میلیارد تومان هزینه دربردارد.

وی خاطرنشان کرد: ایده‌آل ترین کاری که می‌توانیم برای بیمارستان شریعتی انجام دهیم احداث یک تصفیه خانه لوکال محلی است که کل بخش‌های بیمارستان شریعتی با یک شبکه هدایت پساب وارد تصفیه خانه شده و خروجی تصفیه خانه می‌تواند فروخته شود یا کاری که لازم است با آن انجام شود. اما فعلا پول نیست و تا زمانی که پول نباشد کاری نمی‌توان کرد.

فرماندار طرقبه شاندیز با اشاره به صرف هزینه‌های زیاد برای این بیمارستان افزود: طی 60 سال بیمارستان تجهیز شده و بخش‌های مختلف به آن اضافه شده و توسعه پیدا کرده است، چند سال پیش در دکوراسیون و مبلمان داخلی به دلیل فرسودگی تغییرات خوبی ایجاد کرند و هزینه خوبی هم شد، یکی از کارهایی که می‌خواستند انجام دهند بخش فاضلاب بوده است که با بی‌پولی مواجه شدند.

سنجش آلودگی مسکّن است، اصل احداث تصفیه‌خانه است
حسینی با بیان این مطلب که تا بودجه تامین شود، سازمان محیط زیست همراه با مرکز بهداشت و درمان آزمایش‌های مکرری را انجام می‌دهند تا بار آلودگی میکروبی چاه‌ها را به حداقل برسانند گفت: این کارها همه حکم مسکن را دارد و کار اصلی همان تصفیه خانه است که باید احداث شود، البته تمام اطراف بیمارستان را بررسی کرده اند که در حوزه کاری شان چاه آب شرب نباشد و آلودگی به آن سرایت نکرده باشد که خوشبختانه نبوده است.

به گفته وی نزدیک ترین چاه موجود دراطراف بیمارستان، فاصله مجاز 100متری را دارد و اصلا چاه آب شرب دراین منطقه وجود ندارد چرا که آب‌های شرب مشهد و طرقبه و شاندیز از چاه‌های 200متری دشت سوران تامین می‌شود.

فرماندار طرقبه شاندیز متذکر شد: چاه‌های منطقه شریعتی با 20متر به آب می‌رسد زیرا سطحی بوده و برای کشاورزی استفاده می‌شود نه برای شرب.

حسینی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها پیگیر این ماجرا هستند گفت: دادستانی هم به ماجرای بیمارستان شریعتی ورود پیدا کرده است و همه دوست دارند که این مسئله حل شود اما برابر با اسنادی که یکسال قبل تهیه شده است 7.5 میلیارد اعتبار نیاز داشته که با توجه به شرایط اقتصادی این رقم به 10 تا 15 میلیارد رسیده است.

وی در پاسخ به این سوال که با وجود صرف این همه هزینه برای این بیمارستان چرا به فکر رفع مشکل فاصلاب‌ها نبوده‌اند افزود: تمام خدمات انجام شده براساس اولویت بوده است، طی این سال‌ها بیماستان تجهیز نبوده و بعد از آن هم بخش‌هایی مانند قلب و زایمان اضافه شده است. در این اواخر هم کرونا به مشکلات اضافه شد، این مسئله هم در ذهن شان بوده اما دراولویت‌بندی گفته‌اند باید ابتدا برخی از بخش‌ها راه اندازی شود.

فرماندار طرقبه شاندیز با تاکید بر این که ما شرایط بسیار ضروری هم داریم افزود: مثلا بیمار قلبی داریم ولی جا نداریم، در این شرایط نگهداشتن بیمار مهم است یا پساب فاضلاب؟، باید جایی باشد تا این بیمار پذیرش شود، بنابراین اولویت بندی کردند و قرار براین شده که اول تجهیز و تعمیر بیمارستان صورت بگیرد زیرا بیمارستان کاملا فرسوده و از رده خارج بوده به همین دلیل با اقداماتی آن را تجهیز کردند.

حسینی ادامه داد: از ابتدا هم بحث پساب مطرح بوده است اما برای اجرا با بی‌پولی و کمبود بودجه مواجه شدند، یک زمانی هم طرح سلامت اجرا می‌شد که پول زیادی می‌آمد مثلا همان زمان 5 میلیارد برای تعمیر و نوسازی بیمارستان خرج شد البته ما از سازمان برنامه و بودجه پیگیراین مسئله هستیم.

وی در بخشی دیگر از پاسخ به چرایی اولویت نداشتن مسئله بیمارستان شریعتی افزود: اگر بخواهیم در مسائل کشور مته به خشخاش بگذاریم که کجاها عیب و ایراد است؛ لیست بلند بالایی به وجود می‌آید که 2هزار دلیل از جمله تحریم‌های ظالمانه امریکا تا بی‌عرضگی و بی‌برنامگی همه ما را شامل می‌شود، بنابراین تمام عوامل باید دست به دست هم دهد زیرا وضعیت بودجه خیلی مناسب نیست.

حسینی با بیان این که وقتی رییس جمهور می‌گوید آب خوردن ما هم به تحریم وصل است، حرف بیراهی نیست، افزود: وقتی نمی‌توانی معامله کنی و بفروشی یا بخری، خود به خود پول کم می‌آروی، اما به هرشکلی که هست باید با امکانات داخلی خودمان کاری انجام دهیم.

وی افزود: ما در ایران خودرو یک تصفیه را بازدید کرده‌ایم که با تکنوژی آلمان اما مهندسی معکوس شده است. مهندسین ما می‌توانند این کار را انجام دهند و با ظرفیت‌های مختلف قابل اجراست، اما برای اجرای آن هم نیاز به پول داریم. چند تصفیه خانه دیدیم و الگو برداری کردیم مهندسین هم آمادگی دارند که آن را اجرا کنند. ما پیگیر این ماجرا هستیم تا به یک نتیجه برسد زیرا انجام این کار جزو واجبات است.

فرماندار طرقبه شاندیز در پاسخ به این سوال که تامین بودجه چقدرزمان می‌برد افزود: جواب این سوال پیش سازمان برنامه و بودجه یا بحرینی رییس دانشگاه علوم پرشکی است که چقدر بودجه دارد و چقدر می‌تواند به ما بدهد زیرا فقط بیمارستان شریعتی نیست و بیمارستان‌های دیگری هم نیاز به رسیدگی دارد.

حسینی با اشاره به پیگیری رفع مشکلات فاضلاب بیمارستان شریعتی و نداشتن استانداردهای محیط زیستی گفت: ما از مشکل آگاه بودیم اما شما باعث خیر شدید زیرا پیگیری شما باعث شده تا ما هم پیگیری بیشتری انجام دهیم و هم حساسیت بیشتری روی کار داشته باشیم.

فرماندار در پاسخ به این که حسین علیدادی کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مدعی بودند فاضلاب مربوط به بخش کرونای بیمارستان شریعتی در تصفیه خانه سپتاژ تخلیه وتصفیه می‌شود اما یعقوبی معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفته است ما درکل کشور تا کنون تصفیه خانه سپتاژ نداریم و اولین آن یک سال و نیم دیگر به بهره برداری می‌رسد، افزود: فاضلاب بخش کرونایی بیمارستان شریعتی با تانکر در دو تصفیه خانه اولنگ و پرکندآباد سازمان پسماند مشهد تخلیه می‌شود اما ما نزدیک به پرکندآباد هستیم به همین خاطر متصورهستیم که دراین مکان تخلیه شود.

وی با اشاره به سرنوشت پساب این فاضلاب‌ها افزود: تا جایی که من اطلاع دارم بعد از آن که آب سدکارده را بستند برای استفاده شرب از پساب فاضلاب این تصفیه خانه را به عنوان حق آبه به کشاورزان سد کارده می‌دهند که با پمپاژ به روستاهایی مثل رضوان، اندرخ، و روستاهایی که تا زیر سد کارده قرار دارند، پمپاژمی‌شود.

حسینی در واکنش به این موضوع که معاون نظارت و پایش سازمان حفاظت محیط زیست استان می‌گوید هیچ تضمینی وجود ندارد که آب‌های زیرزمینی تاکنون آلوده نشده باشد، گفت: طبق اطلاعاتی که ما داریم و با هماهنگی رئیس و مسئول بهداشت بیمارستان برای کاهش ریسک، پس از بررسی می‌دانیم که در اطراف ما چاه آب شرب نیست.


منبع : مشهد فوری
تعداد بازدیدها : ۱۰۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۱۹۴
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۵۹ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۹۰ نفر
کل بازدیدکنندگان ۴۴۰۸۷۸ نفر
تعداد کاربران مهمان ۶۷ نفر
آماربازدیدکنندگان